Jak kojit, aby bylo kojení efektivní a vaše miminko bylo spokojené a hezky rostlo? V dnešním článku vám přináším základní tipy. Mám pro vás rady, na co se při kojení zaměřit, co má největší vliv na tvorbu mléka a čemu se naopak vyvarovat. Tak pojďme na to!
Jak kojit podle potřeb
„Kojit se má v pravidelných tříhodinových intervalech.“
Miminku nabídněte prso kdykoli projeví zájem o kojení. Ten poznáme následovně: vrtí se, je neklidné, otáčí hlavičku a špulí pusinku (jakoby hledá prso), cumlá a saje si ručičky. Při položení na vaše tělo klove hlavičkou a snaží se najít bradavku. Nečekejte, až děťátko začne plakat. Plačící miminko bývá obtížné přiložit k prsu, protože jej musíme nejprve uklidnit. Pláč je pozdní projev zájmu o kojení.
Nedívejte se na hodinky, kdy se miminko kojilo naposledy. I kdyby to bylo deset minut od posledního kojení, je to v pořádku. Miminko totiž na prsu uspokojuje rozličné potřeby. Nejen hlad a žízeň, ale také pocit bezpečí, uklidnění při rozrušení nebo potřebu uspání. Z toho vyplývá, že omezovat kojení intervaly (kojit co dvě nebo tři hodiny, jak často slýcháme) je nesmysl.
Více o kojení podle potřeb naleznete v tomto článku: Kojení podle hodinek.
Kontakt a blízkost
Dlouhý a intenzivní kontakt především v začátcích kojení, ale i později, pokud řešíte problémy s kojením, velmi pomáhá ke tvorbě mléka a k jeho uvolňování z prsou. Pro pohodové kojení funguje jakýkoliv kontakt, avšak nejúčinnější je kůže na kůži. Jak na to?
Svlékněte miminko do plenky, sebe do kalhotek. Položte si nahé dítě na své tělo tak, aby plocha, kterou se budete dotýkat kůží, byla co největší. Najděte si pohodlnou polohu, můžete využít kojící či jiný polštář (pozor – miminko neleží na polštáři, ale na vašem těle). Zvolit můžete jakékoliv kojící polohy, ale pro začátek bych doporučila savčí, která pomůže miminku k samopřisátí. Dovolte miminku olizovat bradavku, dotýkat se vás, dívejte se mu do očí. I bez sání miminka na prsu se vám bude spouštět mléko.
Nechte miminko na své těle odpočívat, spinkat a kojit se, jak bude potřebovat. Zejména v prvních dnech po porodu má takto strávený čas s miminkem neuvěřitelné benefity pro hladký průběh kojení i váš vzájemný vztah.
Kontakt kůže na kůži je nejmocnější nástroj na zvýšení tvorby mléka. Žádné bylinky, homeopatika nebo kojící čaje vám neudělají takovou službu.
Pokud vám kontakt kůže na kůži není příjemný, začněte zlehka. Ponechte miminku i sobě lehké oblečení a mazlete se takto. Vzájemná blízkost bude mít také efekt :).
Nošení
Nošení v nosítku nebo šátku kojení velmi pomáhá, jde s ním ruku v ruce. Miminko je u vás (zase jsme u toho kontaktu) a prsa jsou mu k dispozici. V případě hladu, žízně, nepohody či únavy vytáhnete prso a nakojíte miminko kdekoliv a kdykoliv. Na procházce dítě nemusí čekat, než najdete lavičku ke kojení nebo doma, než se uvelebíte na gauč s kojícím polštářem. Prostě jen vytasíte prso a jedete :).
Nošením simulujeme prostředí, které mělo miminko v bříšku. Je ve stísněném prostoru, slyší tlukot srdce mámy a její dech, při chůzi je houpané, z matčina těla k němu jde teplo a může se nakojit kdykoliv chce. Miminka nošení milují. Potřebují být u maminky a fyzicky ji cítit.
Jak kojit v noci
Pokud miminko spinká v noci ve vaší blízkosti, budí se na kojení podle svých potřeb. Budí se zpravidla častěji, než v případě, když spinká v samostatné postýlce. Při společném spaní však častější noční kojení nepředstavuje problém. Nemusíte vstávat, jen vytáhnete prso, nakojíte miminko vleže a spíte oba dál. Noční kojení je velmi prospěšné pro tvorbu mléka, protože hladina hormonu prolaktinu (hormon, který „tvoří“ mléko) je nejvyšší kolem 2. hodiny ranní. Je dobré noční kojení nevynechávat, ale zároveň je fajn si ho ulehčit, abyste nemusela v noci několikrát vstávat a naplno se probudit. Společné spaní je na to ideální.
Jak kojit bez dokrmu
Pokud to není nutné, nedokrmujte miminko umělým mlékem. Raději více a častěji kojte, než dát dokrm UM. (Není řeč o miminkách, která hubnou, mají málo počůraných plen atd.) Sání z láhve totiž může (i nemusí) narušit sání z prsu. Jsou miminka, která po nakrmení z láhve začnou prso odmítat a preferují láhev. Jsou i děti, jež se kojí a zároveň pijí z láhve – ale pokud vám na kojení záleží, proč to riskovat?
Pokud máte pocit, že máte málo mléka, miminko často pláče, odtahuje se od prsu nebo málo přibírá a je nespokojené, kontaktujte laktační poradkyni. Můžete oslovit mne Laskavě k dětem nebo jinou LP, která vám je sympatická. LP vám poradí, jak se dá situace zvládnout různými technikami, aniž byste podala miminku dokrm UM. Zároveň uvidí celou situaci v kontextu a pokud zhodnotí, že je vážný důvod pro podání dokrmu, doporučí jej.
Jak kojit bez stresu
Nestresujte se, pokud máte pocit, že kojení není ideální. Tohle je velmi důležitý bod! Často totiž maminky mají nereálná očekávání, jak má kojení vypadat. Například:
- Miminko je na prsu 24 hodin denně,
- nebo naopak se kojí velmi krátce (pár minut) a odpojí se.
- Miminko se často v noci na kojení budí,
- nebo se naopak budí velmi málo.
- Miminko se od prsu při kojení opakovaně odpojuje.
- Miminko si před kojením a během něj cumlá ručičky.
Tyto a mnohé další situace mohou maminky znejistit, ale přitom reálně nepředstavují žádný problém. Obecně platí, že pokud má miminko alespoň 6-8 špinavých plen (bráno dohromady čurání i kakání) denně, přibírá, roste a je spokojené a hravé, je všechno v pořádku.
Kojení je krásné a jedinečné spojení mezi mámou a děťátkem. Funguje přirozeně na základě naší intuice, kterou má hluboko v srdci každá žena. Problém je, že vlivem naší kultury už nevíme, co je správně a lehce uvěříme všelijakým radám, které se nám snaží vštípit, že miminko častým kojením, nošením, společným spaním a celkově kontaktem rozmazlíme. Opak je pravdou. Pokud nevíte, jak kojit, mějte na paměti, že blízkost a neomezované kojení jsou alfou a omegou úspěšného kojení.
Závěrem, milé ženy, jak kojit? Vezměte si děťátko k sobě, mazlete jej, nabízejte kojení na každou jeho nepohodou – doslova na každé pípnutí a udělejte si pohodu. Nehledejte v kojení vědu. Nejlepší návod na kojení je vaše miminko. Naslouchejte mu s otevřeným srdcem. Řekne vám, co potřebuje.