Zásady bezproblémového kojení

* Kojit kdykoli miminko projeví zájem (otáčí hlavičku, vyplazuje jazyk, cucá si ručičky). Nečekat, až začne plakat. Nedívat se na hodinky, kdy se miminko kojilo naposledy. I kdyby to mělo být deset minut od posledního kojení, je to v pořádku. Miminko totiž na prsu uspokojuje mnoho potřeb – nejen hlad a žízeň, ale také pocit bezpečí, uklidnění při rozrušení nebo uspání. Z toho vyplývá, že omezovat kojení intervaly (kojit co dvě nebo tři hodiny, jak často slýcháme) je nesmysl.

* Být s miminkem blízko. Dlouhý a intenzivní kontakt především v začátcích kojení (ale i později, pokud řešíte nějaké problémy s kojením) velmi pomáhá ke tvorbě mléka (díky hormonu prolaktinu) a k jeho uvolňování ven z prsou (díky hormonu oxytocinu. Kontakt je opravdu základ k pohodovému kojení, takže miminko co nejméně odkládat.

* Nošení v nosítku nebo šátku může kojení velmi pomoci. Miminko je u vás – takže zase kontakt 🙂 a navíc prsa jsou k dispozici. V případě hladu, žízně, nepohody, únavy jen vytasíte prso a jedete. A to třeba i uprostřed obchodu nebo na procházce.

* Společné spaní. Pokud máte miminko v noci u sebe, budí se na kojení přesně tak, jak potřebuje. Vy jen vytáhnete prso, nakojíte miminko vleže a spíte oba dál. Noční kojení je velmi prospěšné pro tvorbu mléka, proto je dobré jej nevynechávat, ale zároveň je fajn si ho ulehčit, abyste nemusela v noci xkrát vstávat. Společné spaní je na to ideální.

* Pokud to není nutné, nedokrmovat miminko umělým mlékem. Raději více a častěji kojit, než dokrmit. (Není řeč o miminkách, která hubnou, mají málo počůraných plen atd.) Sání z láhve totiž může (i nemusí) narušit sání z prsu. Jsou miminka, která po nakrmení z láhve začnou prso odmítat a preferují láhev. Jsou i děti, jež se kojí a zároveň pijí z láhve – ale pokud Vám na kojení záleží, proč to riskovat?

* Nestresovat se, pokud máte pocit, že kojení není ideální. Tohle je podle mne velmi důležitý bod! Často totiž maminky mají nereálná očekávání, jak má kojení vypadat. Např. miminko je na prsu 24 hodin denně nebo naopak se kojí velmi krátce (pár minut) a odpojí se. Miminko se často v noci na kojení budí nebo se naopak budí velmi málo. Miminko se od prsu při kojení opakovaně odpojuje. Miminko si před kojením a během něj cumlá ručičky. Tyto a mnohé další situace mohou maminky znejistit, ale přitom reálně nepředstavují žádný problém. Obecně platí, že pokud má miminko alespoň 6-8 mokrých plen denně, přibírá a je spokojené a hravé, je všechno v pořádku.

Takže ženy: Miminko k sobě, kojit bez omezení na každé pípnutí a celkově moc o tom kojení nepřemýšlet 🙂