Bezplenková metoda

Bezplenková metoda (nebo také bezplenková komunikační metoda) je způsob péče o vyprazdňování miminka. Název je lehce zavádějící, protože slovo bezplenkovka může naznačovat, že je miminko bez plen. Nemusí tomu tak být. Děťátko pleny může mít, avšak v případě potřeby se sundají a miminko se nechá vykonat potřeba na volno. Jsou maminky, které praktikují bezplenkovku tak důsledně, že opravdu pleny nepoužívají. S tím se však nemusíte stresovat. Není cílem pleny vůbec nepoužívat. Cílem je spokojené miminko.

Bezplenková metoda – oč jde?

bezplenkovka

Miminka ihned po narození projevují potřebu čůrat a kakat. Poznáme to podle celkového neklidu, kopání nožkama, nespokojené grimasy nebo pláče. Pokud toto volání není ze strany rodiče vyslyšeno, pustí to do pleny. Neumí ještě vědomě dlouhodobě zadržet svěrače, takže mu nic jiného nezbyde. Miminka však do pleny vylučovat nechtějí, protože ji cítí a nechtějí si „nadělat“ do hnízda. Je to jako bychom my dospělí měli vykonat potřebu do kalhot.

To je ten důvod, proč se děťátko počůrá zpravidla vždy, když mu sundáme plenu. Je to jasný ukazatel toho, že čekalo, až bude mít holý zadek a bude to moci pustit.

Jaké má bezplenkovka výhody?

Praktikování BKM je úžasná forma komunikace s miminkem, protože dokážeme rozpoznat jeho potřeby. Dokážeme se na něj krásně napojit a více mu rozumíme. Odměnou nám bude spokojené miminko.

Bezplenkované děti netrpí na bolesti bříška, protože nezadržují stolici a zároveň kakají v přirozené poloze v klubíčku s pokrčenýma nožkama. Tyto děti netrpí ani na opruzeniny, neboť mají genitálie neustále v suchu a čistotě.

Velkou výhodou je tedy i ekonomická stránka. Ušetříme peníze nejen za pleny, ale také za různé krémy na opruzeniny. To jde ruku v ruce s ekologií – neprodukujeme žádný odpad.

Bezplenkované děti chodí brzy na nočník – chodí na něj od narození :). Odpadá tedy učení dítěte na nočník.

Poslední, avšak také důležitou výhodou je spokojenost rodičů. Maminka (i táta) děťátku dobře rozumí, jsou na sebe napojení. Bezplenkovka přispívá k celkové spokojenosti celé rodiny. Spokojené dítě = spokojená máma. Spokojená máma = spokojené dítě :).

Jak na to?

Při jakékoliv nepohodě miminka, kdy nezabere prso (ano, kojení je volba číslo jedna – viz můj článek Jak kojit) sundejte plenu a podržte miminko v klubíčku opřené o vaše břicho nad kyblíčkem, umyvadlem nebo záchodem. Při tom vydávejte zvuk, který budete používat pro signalizaci čůrání nebo kakání. Může to být například: ččč, čůrů, kaki atd. Miminko si časem tento zvuk spojí s vylučováním.

Tip: Na bezplenkovku existuje speciální nočník. Vložíte si jej mezi kolena a podržíte nad ním miminko. Nemusíte tedy odbíhat s miminkem několikrát za den do koupelny. Zakoupit nočník můžete zde: Nočník pro bezplenkovou metodu.

Miminka velmi často čůrají ihned po probuzení nebo během kojení. Pokud se miminko během kojení začne odpojovat od prsu nebo plakat, je vhodná chvíle sundat plenku.

Z počátku možná pokaždé neropoznáte signály miminka ohledně vylučování, to ale vůbec nevadí. Časem se naučíte tyto signály pomocí metody pokus – omyl číst. Vy a miminko se vzájemně sehrajete. Netrapte se tedy, pokud se vám nepodaří vždycky zachytit čůrání do kyblíčku. I kdyby se vám dařilo jen z části, je to krásný úspěch.

Jak dlouho miminko držet nad kyblíčkem?

Stačí jedna až dvě minuty. Pokud se miminku chce vykonat potřeba, udělá to během chviličky. Jestliže se nevyčůrá/nevykaká do cca dvou minut, nejspíš příčina nespokojenosti byla jinde. Můžete zkusit miminko nakojit nebo pohoupat v náručí či uspat a nočník zkusit zase za chvíli.

Pokud miminko projevuje zájem vylučovat a má zároveň už počůranou plenu, stejně mu nabídněte možnost se vyčůrat na nočníku. Je totiž možné, že do pleny pustilo jen trošku a zbytek drží.

Bezplenková metoda při kojení

Sání a polykání mateřského mléka působí na pohyb střev, není tedy divu, že dětem se chce často při kojení vykonat potřeba. Můžete to udělat dvěma způsoby:

  • Přerušíte kojení a podržíte miminko nad nočníkem.
  • Kojíte a zároveň držíte nočník mezi koleny a nad ním dítě s holým zadkem. Ano, tohle je verze pro pokročilé :D. Ale dá se to zvládnout.
bezplenkova metoda

Kde najít více informací?

Přeji vám, ať v bezplenkovce naleznete kouzlo a spojení s miminkem, kterým bezplenkovka bezpochyby je. Ať už budete bezplenkovat úplně nebo částečně. Najděte si svou cestu, na které bude dobře vám i miminku. Mějte na paměti, že počet ušetřených plen je až druhořadý cíl. Ten první je spokojené miminko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *