Jak odbourat kloboučky

jak odbourat kloboucky

Jak odbourat kloboučky na kojení? Proč s nimi vlastně ženy kojí?

Silikonové kloboučky na kojení většinou ženy obdrží v porodnici, pokud personál vyhodnotí bradavky ženy jako nevyhovující (vpáčené, ploché, krátké nebo naopak moc velké). Ve skutečnosti jsou ale všechny velikosti i tvary bradavek určené ke kojení a kloboučky nejsou potřeba. Vaše prsa jsou dokonalá taková, jaká jsou. Přikládám článek o této problematice: Máte krásná prsa.

Další důvod, proč ženy dostávají kloboučky, je situace, kdy se miminku nedaří přisát. V tuto chvíli je potřeba vědět, jak situaci řešit jiným efektivním způsobem – kloboučky jsou spíše komplikací. Můžete se podívat na můj článek Kojicí polohy, který vám může napovědět, co dělat, když se miminku nedaří přisát.

Poslední důvod bývá velká bolestivost při kojení. Ani v tomto případě bych silikonové kloboučky nedoporučila. Je třeba zaměřit se na efektivní hojení prsou a zlepšit přisátí.

Jak odbourat kloboučky, pokud s nimi už kojíte a nedaří se vám jich zbavit? Čtěte dál.

5 tipů, jak odbourat kloboučky na kojení

Kloboučky na kojení lze odbourat různými způsoby. Co funguje na jednu dvojici žena x dítě, nemusí na jinou. Proto to nevzdávejte a zkoušejte.

1. Jak odbourat kloboučky – samopřisátí

Velice efektivní způsob je, když miminku umožníme samopřisátí. Jak na to?

Vysvlékněte miminko jen do pleny a sebe do kalhotek a položte si nahé miminko na své nahé tělo břichem na břicho. Miminko začne po vašem těle cestovat. Bude dělat kruhovitý pohyb nohama a rukama, otáčet hlavičku, klovat hlavičkou (ano, jako slepička), otevírat pusinku, vyplazovat jazyk. Možná najde svou ručičku a přisaje na ni. To je v pořádku, můžete jej nechat. Časem zjistí, že ručička není to „pravé ořechové“ a bude hledat dál prso.

kontakt kuze na kuzi

Dejte si čas. Nespěchejte na přisátí. Miminko se potřebuje s holým prsem nejprve seznámit a projít si procesem poznávání. Může to trvat několik minut, ale také desítky minut i pár hodin. Stěžejní je neustálý kontakt kůže na kůži, povzbuzovat miminko, hladit jej po zádech a věřit.

Někdy se miminko rozpláče. Mějte na paměti, že pokud je miminko u maminky, může plakat. Většinou se v těsném kontaktu kůže na kůži otevřou všechny bolístky a miminko mámě potřebuje vše „říct“, zejména pokud byl náročný porod a miminko následně nebylo u mámy. Buďte tu pro něj. Vynahraďte si ty chvíle právě teď.

Trpělivě miminku vysvětlujte, co se děje: „Vím, že bys chtěl/a mlíčko s kloboučkem, jak jsi zvyklý. Tady je bez kloboučku. Bude to pro nás lepší. Zkus to. Jsem tady pro tebe. Spolu to zvládneme.“

Pokud je už pláče moc a vám to nedělá dobře, miminko vezměte do náruče, pohoupejte je a uklidněte. Za chvíli to můžete zkusit znovu.

Můžete zkusit samopřisátí také ve společné vaně.

2. Jak odbourat kloboučky – pohyb

Miminka mají ráda pohyb. Houpání, nošení v náručí, hopsání na balónu. Znají houpavý pohyb z dělohy a uklidňuje je.

Jak se zbavit kloboučků pomocí kojení v pohybu? Variant je více.

Vezměte miminko do náruče a začněte chodit nebo se houpat v kolenou. Pomalu miminku nabídněte prso. Nepřestávejte se pohybovat. Můžete dělat i hluboké dřepy.

POZOR – s miminkem nikdy netřeseme! Mohli bychom mu ublížit! Držíme jej pevně v náručí a houpeme se v kolenou.

kojeni na balonu

Další varianta je pohupování na velkém gymnastickém balónu. Houpeme a opět nabídneme prso.

Poslední možnost, jak si pomoci pohybem, je navázat miminko do šátku/nosítka, pohupovat se v kolenou nebo chodit a nabídnout mu prso. Pokud nevíte, jak kojit v šátku nebo nosítku, doporučuji se podívat na můj návod: Kojení v šátku

3. Odbourání kloboučků – polospánky

V polospánku se aktivuje primitivní část mozku a miminko jede na automat. Sání je jeden z přirozených reflexů, který dobře funguje právě ve spaní.

Jak na to? Nabízejte miminku prso bez kloboučku v noci a nebo přes den, jakmile bude spinkat lehkým spánkem. Poznáte jej podle záškubů těla a pohybu očí.

Může pomoci také nabídnout prso ve chvíli, kdy se děťátko začíná probouzet.

4. Jak odbourat kloboučky – rychlá akce

Kojte chvíli s kloboučkem a poté rychle klobouček sejměte a dejte miminku prso bez kloboučku. Můžete si počkat, až bude miminko v polospánku (to souvisí s bodem č. 3) a poté klobouček sundat.

Pokud se zadaří, časem se miminko bude umět přisát bez kloboučku hned na začátku kojení v bdělém stavu.

5. Jak se zbavit kloboučků – stříhání kloboučku

Poslední variantou je postupné stříhání kloboučku. Nejprve ustřihneme špičku a další dny postupně stříháme víc a víc. Z kloboučku potom nezůstane nic.

POZOR: vždy dbejte na to, aby ustřižený klobouček neměl ostré okraje. Můžete je zapilovat pilníčkem.

TIP na závěr

Jestliže uvedené postupy nezabírají a vám se kloboučků nedaří zbavit, nevzdávejte to. Zkoušejte, kombinujte tipy a buďte trpělivé.

Někdy se miminka samy „odkloboučkují“ kolem třetího měsíce (ale i dřív či později) – prostě se z ničeho nic přisají na holé prso.

Nedaří se vám kloboučků zbavit?

Hlavně se uklidněte ♥. Kojení s kloboučky je pořád plnohodnotné kojení. Jste úžasná, že kojíte! Vaše miminko dostává mateřské mléko a k tomu prožívá láskyplné spojení s mámou.

Je lepší kojit s kloboučky, než nekojit vůbec.

Díky kloboučkům se mohou prsa hůře vyprazdňovat a proto doporučuji mít s miminkem hodně kontaktu – nošení, společné spaní, společná koupel, kontakt kůže na kůži. Tím vším podpoříte tvorbu mléka, aby se ho tvořilo dostatek. Pokud budete mít prostor, můžete občas i prsa odsát na podporu tvorby.

Přeji vám, ať vám kojení dělá radost a pokud budete potřebovat osobní podporu při odbourání kloboučků, neváhejte se na mne obrátit. Kontaktní údaje naleznete zde.

Vaše Pavla Marečková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *