Existuje spousta poloh při kojení. Každá z nich je vhodná v určité situaci a je velmi individuální, zda bude tato poloha ženě a miminku vyhovovat. Základní a nejdůležitější pravidlo zní: kojící polohy mají být příjemné a pohodlné. Jestliže se při kojení necítíte dobře, bolí vás za krkem, záda či ruce, je vhodné polohu změnit.
Proč je tolik důležité pohodlí? Během kojení se vyplavuje hormon oxytocin. Je to hormon blízkosti, důvěry a lásky. Tvoří se v neurohypofýze v mozku a působí na myoepiteliální buňky, které se nachází kolem mléčných vývodů v prsou. Vlivem oxytocinu se stahují a vytlačují mléko ven z prsou. Oxytocin je tedy hormon, který spouští mléko.
Tento hormon lásky se v organismu ženy vyplavuje při mazlení s miminkem nebo při myšlenkách na něj a také ve chvíli, kdy máma slyší děťátko plakat. Oxytocin je však hormon stydlivý. Funguje tam, kde je pohoda a klid, není kamarád se stresem. Při stresu se v těle ženy uvolňují jiné hormony – adrenalin, noradrenalin a kortizol, které zaženou oxytocin do kouta. Jaký to má následek? Snížení prokrvení prsou a stažení svalů kolem mlékovodů. Mléko se tedy pomaleji spouští a hůře odtéká. Miminko navíc cítí nervozitu mámy, pláče a vzniká začarovaný kruh.
Mějte tedy na paměti, že k úspěšnému kojení je zapotřebí pohoda, klid a uvolněné tělo. To platí u jakékoliv kojící polohy. A teď už si pojďme ukázat konkrétní polohy při kojení, jejich výhody a nevýhody.
Na fotkách používám kojící polštář české značky Baby Nellys, který můžete zakoupit na e-shopu Mamitati.cz.
Savčí kojící poloha
Savčí poloha je nejpřirozenější ze všech. V této pozici kojí naše příbuzné opice, jak můžete vidět na obrázku. U savčí kojící polohy miminko může uplatnit všechny vrozené reflexy, kterými je vybaveno ke kojení a udržení se na těle mámy a díky nimž se dokáže samo dostat k prsu a přisát se. Je to tzv. samopřisátí, které by mělo proběhnout po porodu během bondingu. Pokud u vašeho porodu neproběhlo, nezoufejte :). Samopřisátí se může uskutečnit kdykoliv později. Jak na to?
Pohodlně se usaďte, podložte se polštáři a opřete se. Položte si miminko břichem na vaše břicho/hrudník. Můžete využít i sílu kontaktu kůže na kůži, kdy miminko má na sobě jen plenku (nebo je nahaté úplně) a vy kalhotky. Dotyk kůží podpoří v miminku ony zmíněné reflexy a u vás se začne produkovat oxytocin a spouštět mléko.
Miminko se bude odtláčet rukama a nohama (crawling), klovat hlavičkou, otáčet ji a hledat prso, vyplazovat jazyk, sát ručičky, až nalezne bradavku.
Během savčí kojící polohy miminko přistupuje k prsu „z vrchu“ – tím si může lépe regulovat tok mléka. Má kojení pod kontrolou. Je na prsu aktivní.
Savčí poloha při kojení má mnoho podob. Můžete při ní ležet, polo sedět nebo úplně sedět. Lze využít kojící polštář na podložení vaší paže, kterou podpíráte hlavičku miminka nebo vypodložení vašich zad, hlavy, nohou atd. Pohodlí na prvním místě, víme :)?
Savčí poloha je spolu s kontaktem kůže na kůži lékem na jakékoliv problémy s kojením. Může pomoci při bolestivém kojení (protože miminko díky vrozeným reflexům lépe otevře pusinku, přisaje se na dvorec a bradavka zůstane chráněná uvnitř pusinky miminka), při „bojkotu kojení“ (protože miminko může prožít samopřisátí) nebo při spavém miminku se žloutenkou (vertikalizace a kontakt kůže na kůži miminko přirozeně budí), při odbourávání kloboučků, dokrmu a při mnohých jiných problémech.
Klasické kojící polohy
Příčná kojící poloha = madonna
Toto je nejznámější a nejrozšířenější poloha při kojení novorozence. Je hojně využívaná v porodnicích. Jak na ni?
Pohodlně se usaďte do křesla nebo na gauč. Vezměte si kojící (či jiný) polštář a položte na něj miminko. Tělo dítěte se dotýká vašeho těla. Hlavička, tělo a nožičky miminka jsou v jedné rovině, spodní ručička je pod prsem, nikoliv mezi vaším tělem a tělíčkem miminka. Vytáhneme prso a jemně přejedeme miminku bradavkou po rtech. Počkáme na široké otevření pusinky a přiložíme dítě k prsu. Miminko má lehce zakloněnou hlavičku, stejně jako my, když pijeme. Netlačíme miminko k prsu za hlavu, spíše jemně podpíráme zádíčka a krk. Druhou rukou můžeme držet prso, hladit miminko nebo jíst čokoládu.
Je velmi důležité, abyste se u kojení nehrbila a nedržela dítě křečovitě na ruce. Buďte opřená a podložte se polštáři. Přikládáme dítě k prsu, nikoliv prs k dítěti.
Berte na vědomí, že tento návod ukazuje teorii kojení, ovšem praxe bývá mnohdy jiná. Pokud vás kojení nebolí, cítíte se příjemně a miminko se ochotně kojí, je to v pořádku. Nemusíte se trápit tím, když není vaše technika kojení dokonalá. To platí u všech poloh.
Tato poloha bývá tolerovaná malými novorozenými miminky, které se ochotně nakojí v jakékoliv poloze, ovšem větší děti (kolem 2.-3. měsíců) mohou (a nemusí) tuto polohu začít odmítat. Pokud k tomu dojde, nepanikařte a vyzkoušejte jinou. Preference dětí se mění a neustále vyvíjí.
Boční poloha při kojení= fotbalista
Je podobná, jako příčná poloha, ale miminko je naopak. Jeho tělíčko obepíná váš bok a nožičky směřují k vašim zádům.
Tato poloha je vhodná pro ženy po císařském řezu nebo pokud bradavky ženy směřují bokem. Také je velmi praktická pro kojení dvojčat – z každé strany je jedno miminko a kojí se současně.
Sedněte si, podložte si záda několika polštáři, abyste nebyla opřená pouze o opěradlo křesla nebo gauče. Miminko by nemělo místo na nožičky. Vezměte si kojící polštář a položte na něj miminko. Jeho hlavička, záda a nožičky jsou v jedné rovině. Podráždíme miminku bradavkou rty a při otevření pusinky mu vsuneme bradavku do úst. Opět netlačíme miminko k prsu za hlavu, spíše podpíráme zádíčka a krk.
U této kojící polohy se může také stát, že jakmile děťátko povyroste, začne ji odmítat. Řešením je pružně reagovat na potřeby miminka, takže polohu změnit.
Kojící poloha vleže
Kojení vleže je velmi pohodlné, praktické a ráda jej klientkám doporučuji. Využití této kojící polohy je skvělé hlavně pro noční kojení, kdy se miminko kojí a máma podřimuje. Říká se tomu tzv. kojospaní. Dále je tato kojící poloha příjemná i přes den, jednoduše proto, že při ní žena leží. Její praktické využití vidím i v situaci, když miminko usne a pustí bradavku, žena se může nepozorovaně odplížit a nevzbudí jej manipulací.
Lehněte si na bok, pod hlavu si dejte polštář. Miminko napolohujte také na bok, čelem k vám, jeho hlavička bude v úrovni prsu nebo lehce pod ním. Hlavička, tělo a nožičky miminka jsou v jedné linii. Nožičky má miminko pokrčené. Tělíčko miminka je nalepené na tělo mámy. Pokud se miminko k vám nemůže vejít, vyšpulte více pozadí dozadu. Vytáhněte prso a přejeďte s ním miminku po rtech, jakmile otevře pusinku, vsuňte mu tam bradavku. Miminko má lehce zakloněnou hlavičku a spodní ručičku pod prsem. Můžete si podložit záda kojícím polštářem pro větší pohodlí.
Opět základní pravidlo zní – pohodlí nadevše. Nestresujte se tedy s dokonalou kojící technikou. Popis této kojící polohy (stejně jako všech ostatních) je teoretický. V praxi to může vypadat jinak. Pokud je vám kojení příjemné, nic vás nebolí a miminko se ochotně kojí, je to v pořádku.
Kojení v šátku/nosítku
Nošení je nástroj, který zajišťuje děťátku dostatečnou blízkost maminky a zároveň ženě volné ruce. Další výhoda nošení je, že se při něm dá pohodlně a zároveň diskrétně kojit. To oceníte zejména kdekoliv venku (MHD, úřady, obchody, svatba, pohřeb) nebo i doma při domácích pracích. Jak na to?
Nosítko – povolte si přezky na ramenou a pod pažemi. Miminko sjede níž. Pokud to nestačí, můžete povolit a stáhnout mírně dolů i bederní pás. Jakmile má miminko hlavičku v úrovni prsu, vytáhněte prso, mírně se předkloňte a nabídněte jej miminku. Pokud se nechce přisát, houpejte se v kolenou. Pohyb miminko uklidní a motivuje k přisátí.
Šátek – Povolte uzel na zádech, aby byl vzadu šátek lehce volný, chytněte pruhy šátku, které vedou podél těla miminka a zatáhněte. Lehce se povrťte – miminko sjede níž. Opakujte tak dlouho, až miminko bude mít hlavičku v úrovni prsu. Dále postupujte stejně, jako při kojení v nosítku – předklonit, nabídnout prso, pohoupat.
Po kojení opět stáhněte přezky nosítka/uvažte šátek/ do původní pozice. Není to 100% nutné, ale pro vaše záda je to lepší.
TIP: Podívejte se na můj článek o kojení v šátku nebo nosítku, kde najdete i instruktážní videa.
Ráda bych podotkla, že při výběru nosítka je důležité, aby nosítko bylo ergonomické, čili mělo látkovou a měkkou zádovou opěrku, která je nastavitelná do šířky i délky a druhý aspekt je, aby se miminko v nosítku nosilo čelem k rodiči. Více o tom, jak je rozeznat vhodné a nevhodné nosítko, naleznete v tomto článku: ergonomické nosítko vs neergonomické „visítko“.
Tohle byl přehled nejčastějších poloh při kojení. Jedná se o hrubý nástřel, jak kojení může vypadat určený hlavně pro těhotné ženy nebo začínající maminky. Ať už zvolíte jakoukoliv polohu, i takovou, která zde v seznamu není, je to vaše volba. Při kojení neexistuje žádné „špatně“. Přeji vám, ať naleznete v kojení krásu, pohodu, a spojení, které bezpochyby kojení je ♥
Vaše laktační poradkyně Pavla Marečková
Hezký den, mám 2 měsíční dcerku. Plně kojim. Ovšem teď mám problém že mi odmítá pravé prso. Přitom mléko mi z něj pořád teče i samovolně při kojení z druhého prsa. Při večerním kojení není problém vezme si i pravé prso. Přes den je problém přitom kojim pořád stejným způsobem. Jediné co mi pomáhá je že začnu kojit z levého které si vezme hned bez problému nebo po chvilce přemlouvání 😀 a jakmile mi začne téct mléko z pravého přehodim na pravé a v klidu dokojim. Poradíte mi prosím o co se může jednat? Kde je problém? Může to být nějaký spurt který přejde? Budu ráda že jakoukoliv radu a pomoc. Děkuji
Dobrý den, odmítání jednoho prsu je vcelku běžný jev. Může to být způsobené různými příčinami: Preference miminka jedné strany, snížení množství mléka v jednom prsu (například žena kojí více z jednoho prsu, ani si toho nevšimne a v druhém se tvoří následně méně mléka), někdy na příčinu ani nepřijdeme :). Pokud miminko preferuje jednu stranu, může pomoci kojit ve stejné poloze, jako u oblíbeného prsu. V praxi to znamená, že pokud kojíme v příčné poloze u oblíbeného prsu, miminko přiložíme ve stejné pozici k neoblíbenému prsu – zvolíme tedy fotbalovou polohu. Zároveň v tomto případě doporučuji navštívit fyzioterapeuta nebo osteodynamiku (kraniosakrální terapii), ať se preference jedné strany ještě nezhoršuje.
Pokud je příčinou snížení množství mléka v jednom prsu, pomáhá nabízet toto neoblíbené prso v noci, protože jsou miminka v rozespalosti více ochotná vzít na milost i toto prso. Klidně kojit více v noci z tohoto prsu a časem se laktace srovná. Další fígl je nabízet neoblíbené prso za pohybu – kojení za chůze v náručí, na gymnastickém balónu za houpání nebo v šátku/nosítku a houpat se v kolenou. Další možnost je kojit nejprve z oblíbeného prsu a v průběhu jednoho kojení miminko přehodit na neoblíbené prso a nechat jej se ududlat ke spánku. Dudlání taktéž zvyšuje laktaci. Poslední možnost je odsávat z tohoto neoblíbeného prsu – pokud na to máte čas.
Každopádně nejvíc pomáhá kontakt kůže na kůži (nahaté mazlení), nošení a společné spaní – prostě co nejvíce kontaktu. Držím palce 🙂