Kojicí kloboučky jsou v dnešní době jedna z pomůcek určená ke kojení. V posledních letech jsou realitou kojení mnoha žen, zejména v začátcích. V dnešním článku se podíváme na to, co jsou kojicí kloboučky, jak vypadají, kdy a jak se používají a další praktické věci.
Co jsou kojicí kloboučky
Kloboučky na kojení jsou vyrobené ze silikonu, jsou měkké, průhledné. Před kojením se přiloží na prso a díky své přilnavosti na něm drží (ale ne vždy). Poté se k prsu, na kterém je klobouček, přiloží miminko. Miminko má tedy v puse klobouček a kojí se přes něj.
Kloboučky jsou jakási „protéza“ – prodloužení bradavky. Díky tomu, že kloboučky jsou hodně vystouplé a dlouhé, miminko začne ihned sát ve chvíli, kdy mu klobouček podráždí patro. Spustí se hned sací reflex. Naopak při kojení bez kloboučku musí miminko nejprve vtáhnout bradavku do pusinky a poté začne sát. Při kojení přes kloboučky toto vtáhnutí odpadá. Miminko se tedy učí jiný sací vzor.
Kojicích kloboučků se vyrábí mnoho druhů, tvarů a velikostí. Různé značky se předhání, kdo vyrobí lepší kloboučky.
Kojení přes kojicí kloboučky
Při kojení přes kloboučky miminko saje klobouček a v něm je bradavka. Podtlakem a drážděním bradavky se začíná spouštět mléko, které teče nejprve do kloboučku a poté přes otvory v kloboučku do pusinky miminka.
Tím, že miminko nemá v pusince holou bradavku a neteče mu mléko do pusinky na přímo, je kojení pro něj náročnější. Musí vynaložit větší úsilí.
Kojení přes kloboučky může být proto delší, pomalejší. Zejména malá miminka u kojení přes kloboučky často usínají.
Rizika kojení přes kloboučky
Berte prosím na vědomí, že následující body jsou informativního charakteru. Tyto situace mohou nastat, ale také nemusí. Pokud kojíte přes kloboučky a nedaří se vám je odbourat, nevadí. Lepší kojit s kloboučky, než nekojit vůbec. ♥
Nedostatečné vyprazdňování prsou
Kojicí kloboučky jsou překážka mezi prsem a pusinkou, tím pádem může docházet k tomu, že prsa nejsou dostatečně vyprazdňovaná. Mléko se může v prsou hromadit a následně se mohou ucpávat mlékovody a tvořit záněty prsu.
Pokud se vám tohle děje, snažte se kojicí kloboučky odbourat. Návod naleznete zde: Jak odbourat kloboučky
Jestliže se snažíte kloboučků zbavit a nejde to, doporučuji prsa občas odsát/odstříkat rukou jako prevenci městnání mléka.
Horší prospívání miminka
Jak jsme si už řekli – kojicí kloboučky jsou bariéra mezi miminkem a prsem. Pro miminko je těžší vypít dostatečné množství mléka, protože musí mléko vytáhnout nejprve do kloboučku a až poté do pusinky.
Zároveň s tím, jak se prsa mohou hůře vyprazdňovat, může mírně klesnout tvorba mléka.
Obě situace mohou mít za následek to, že miminko málo přibírá a roste.
V tomto případě opět doporučuji se kloboučků zbavit: Jak odbourat kloboučky. Pokud se nedaří, doporučuji občas prsa odsát jako podporu tvorby mléka a co největší kontakt s miminkem. Nošení v šátku/nosítku kůže na kůži, mazlení kůže na kůži, společnou vanu každý den, společné spaní ve dne i v noci. Zkrátka miminko co nejméně odkládat. Kontakt působí blahodárně na miminko, protože má větší motivaci častěji se přisávat a zároveň působí i na matku, protože zvyšuje tvorbu mléka. Kontakt kůže na kůži dokonce velmi výrazně – jen to zkuste a uvidíte, že se vám bude samo spouštět mléko, když budete mít nahé miminko na svém nahém těle.
Riziko kvasinky
Jelikož jsou kojicí kloboučky umělý materiál, snáze se na nich drží různé patogeny – bakterie a kvasinky. Pokud tedy kloboučky používáte, je důležité dbát na hygienu, pravidelně je umývat, sterilizovat (pokud to výrobce umožňuje) či vyměňovat za nové.
Kvasinková infekce na prsou se pozná zejména podle bolestivosti. Ta může být při kojení nebo i mezi kojením. Bolest je řezavá, bodavá, bolestí se kroutí palce u nohou. Může vystřelovat do lopatky, ramene nebo celého hrudníku. Bradavky mohou být více růžové, olupující se, lesklé a zároveň suché. Kvasinka může být na jednom prsu nebo obou. Pokud máte pocit, že vás trápí kvasinka, přečtěte si článek, kde je více informací: Jak na kvasinky
Pravidla o zvýšené hygieně platí taktéž, pokud používáte dudlík nebo lahvičku, protože i na nich se kvasinky a další mikroorganismy mohou držet. Pro úspěšné kojení však doporučuji se těmto pomůckám raději vyhnout.
Kojicí kloboučky jsou otravné
Kojení má být pohodové. Pokud používáte kojicí kloboučky, pohodové úplně nebude z toho důvodu, že musíte neustále myslet na to, abyste u sebe měla klobouček. Kamkoliv jdete na procházku nebo jedete na výlet, dovolenou, je potřeba mít kloboučky u sebe.
Musíte se o ně starat, umývat je, kupovat nové.
Tohle všechno je otravné a komplikuje to kojení a celý život s miminkem.
Proč ženy používají kojicí kloboučky
Těch důvodů je více. Většinou je ženy dostanou již v porodnici z následujících příčin:
Nevhodné bradavky
Personál v porodnici omrkne bradavky ženy a vyhodnotí je jako nevyhovující. Ženy si mnohdy vyslechnou věty typu:
„S takovými prsy rozhodně kojit nebudete!„
„Máte ploché bradavky, přinesu vám radši kloboučky!“
„Vaše bradavky jsou vpáčené, kojení nepůjde, zkusíme to rovnou přes kloboučky!“
„S takto krátkými/plochými/velkými bradavkami chcete kojit? To nepůjde!“
Ráda bych vás jako laktační poradkyně ubezpečila, že VŠECHNY bradavky jsou stvořené ke kojení. Je to jejich primární funkce. Viděla jsem v praxi kojení přes různé tvary a velikosti bradavek. Mnohé byly ploché, že splývaly se dvorcem. Viděla jsem i kojení přes vpáčené bradavky.
Žádná žena nepotřebuje kojicí kloboučky jen proto, že jí někdo vystresuje podobnými větami. Kojení je hodně v hlavě a stres má na kojení negativní účinky.
Dokonce i přes vpáčené bradavky můžete normálně kojit. Jakto? Miminko má obrovskou sílu v pusince. Dokáže si i vpáčenou bradavku vytáhnout a sát mléko. Nepotřebuje k tomu žádný „čudlík“ – dokáže se přisát i na holou kůži. Ženy, které začínají kojit se vpáčenými bradavkami, následující dny až týdny mají bradavky už normálně vystouplé. Miminko je vytáhne.
Přikládám krásný článek pojednávající o této problematice: Máte krásná prsa
Pro úspěšné kojení jsou potřeba úplně jiné věci, než „správný“ tvar bradavek. Pokud vás zajímá, jak úspěšně kojit, přečtěte si můj článek: Jak kojit
Nejde přisátí
Nejideálnější začátek kojení je samopřisátí. Je to proces, při kterém se miminko po porodu dostane samo k prsu, najde jej a samo se přisaje. Potřebuje k tomu vhodnou polohu – břichem na břicho na matce, aby mohlo uplatnit všechny vrozené instinkty, které mu umožní pohybovat se po těle matky a najít prso, dále kontakt kůže na kůži a hlavně čas, důvěru, trpělivost.
V porodnicích mnohdy právě čas a důvěra v celý proces samopřisátí chybí. Na přisátí se spěchá a mnohdy probíhá v ne zrovna ideální poloze (většinou příčné, fotbalové atd.). Jsou děti, které se přisají v pohodě i tak. Potom je zde druhá skupina dětí, které se nepřisají a v tuto chvíli žena dostává kojicí kloboučky.
Přes kojicí kloboučky se miminko zpravidla přisaje. Je to z toho důvodu, že vystouplý klobouček podráždí miminku patro a spustí se sací reflex. Miminko tedy nezjistí, že musí při kojení vtáhnout bradavku hluboko do pusinky. S kloboučkem se učí nesprávný sací vzor.
Kojicí kloboučky tedy zdánlivě pomohou vyřešit problém s nepřisáváním, avšak nesou s sebou jiná potenciální rizika, viz výše.
Kojení je bolestivé
Třetí důvod, proč ženy sahají po kojicích kloboučcích, je bolestivé kojení. Myslí si, že klobouček prso ochrání před dalším zraňováním od dítěte. Proto se také kojicí kloboučky někdy prodávají pod názvem chrániče bradavek.
Ani v tomto případě kojicí kloboučky nedoporučuji. Kojení přes ně může být totiž stejně, ne-li více bolestivé. Je to z toho důvodu, že miminko má v pusince klobouček, ve kterém je bradavka vtáhnutá jen na půl. Miminko tedy žmoulá přímo bradavku a může docházet k ještě většímu zranění a bolestivosti.
Kojicí kloboučky také mohou rozvíjet vznik kvasinky, protože jsou z umělého materiálu a prso pod nimi nedýchá a zapařuje se. To je prostředí, které rády vyhledávají kvasinky – vlhko a teplo. Kvasinka může komplikovat hojení popraskaných a jinak zraněných a citlivývh prsou.
Pokud vás kojení bolí, spíš bych se zaměřila na úpravu polohy, přisátí a efektivní hojení prsou. Skvělou volbou mohou být stříbrné kloboučky, pokud o nich uvažujete, mrkněte zde: Stříbrné kloboučky
Závěr
Kojicí kloboučky mohou být dobrý sluha, ale zlý pán. Představují takové rychlé a instantní řešení různých problémů s kojením, avšak nejsou bez rizika. Pokud o nich uvažujete, doporučuji se jim vyhnout.
Jestliže už s kojicími kloboučky kojíte, neznamená to konec světa. Berte na vědomí, že kojení s kloboučky je pomalejší, delší, ospalejší. Nechte miminko kojit tak dlouho a tak často, jak bude chtít. Zapojte hodně kontaktu, mazlení. Zkoušejte se kloboučků zbavit a nevzdávejte to. A pokud se vám nepodaří kloboučky odbourat, nevadí. Kojení s kloboučky je také kojení. Dá se kojit dlouhodobě i s nimi.
Budete-li potřebovat podporu, napište mi. Jsem zde pro vás.
Vaše laktační poradkyně Pavla Marečková