Kontaktní rodičovství

Jak už název napovídá, jedná se o styl výchovy, kde dominuje co největší kontakt s miminkem (a později i s větším dítětem). V naší „západní“ společnosti, kde jsme zvyklí na miminka v postýlkách, kočárcích, kolébkách a krmená umělým mlékem, může tento přístup působit podivně až bláznivě. Odpůrci argumentují tím, že dítě bude rozmazlené a bez hranic. To je však jen nepochopení kontaktního rodičovství. Tento výchovný styl má velmi příznivý vliv na vývoj dítěte a náš vztah s ním. Buduje důvěru, pocit bezpečí, blízkosti a přijetí. Pojďme se podívat blíže, jaké aspekty patří do kontaktního rodičovství:

Reagování na pláč dítěte

Když je miminko spokojené, považujeme jej za „hodné“, naopak plačící miminko často hodnotíme jako zlobivé. Toto pojetí je však naprosto mylné. Pláč je forma komunikace, pláčem nám miminko sděluje, že něco není v pohodě a potřebuje to změnit. Miminko vyjadřuje pláčem jakoukoli neuspokojenou potřebu. Může se jednat o hlad, žízeň, mokrou plenu, únavu, příliš mnoho podnětů, pocit opuštění a další. Mějme na paměti, že miminko MÁ VŽDY DŮVOD pláče, přestože my jej třeba v danou chvíli neznáme. Je správné snažit se dítě utišit a uspokojit mu všechny základní potřeby. Jedině tak pozná, že svět je hezké místo a že může rodičům naprosto důvěřovat.

V minulém století byly populární takzvané „vyplakávací“ metody. Cílem bylo naučit miminko například usínat samo nebo spát celou noc. Odborníci radili rodičům, aby miminko položili do postýlky a nechali ho plakat. Radili vydržet pár dní a dítě si pak zvykne a naučí se požadovanou věc. Tato metoda skutečně funguje – ano, opravdu dosáhneme svého cíle. Ale za jakou cenu? Tu největší. Zlomíme dítě. Časem rezignuje, přestane plakat a udělá, co po něm chceme, protože mu nic jiného nezbývá. V duši mu však zůstane hluboký šrám, pocit opuštění, ztracení, toho, že když volá maminku, nepřijde. A tyto pocity rozhodně nejsou prospěšné pro budování zdravé osobnosti.

Více o vyplakávací metodě na skvělé stránce Prosím spinkej: https://www.prosimspinkej.cz/co-vam-o-metode-vyplakani-miminka-nereknou/

Nošení

Nošení je pro děti přirozené. Nemusíte mít strach, že dítě naučíte se nosit – je už na to dávno naučené z dělohy. Miminka se cítí v náruči rodiče bezpečně a milovaně. Je to dané přírodními zákony – rodič prostě dítě v případě nebezpečí vezme a odnese do bezpečí. Potřeba nošení se časem, jak dítě roste, mírní, až po několika letech jeho života odezní. Je vhodné tuto potřebu uspokojovat podle toho, kolik nošení si vaše miminko žádá. Budujete si s ním pevnou citovou vazbu, na které bude stát celý váš budoucí vztah.

Často děti v začátcích života nošení milují natolik, že nechtějí trávit čas v kočárku a raději se nosí. Velkými pomocníky mohou být různé nosící pomůcky, protože máte dítě neustále u sebe, ale zároveň volné ruce. Nosící pomůcky jsou šátky a nosítka. Nosítko je potřeba zvolit ergonomické, abychom dítěti neničili páteř a celkově vývoj. Ergonomické nosítko poznáte podle toho, že má látkovou (ne pevnou) zádovou opěrku a je nastavitelná na výšku i šířku. Správně by látka mezi nožičkami měla být od kolínka ke kolínku a nožičky do tvaru M. Více si můžete o ergonomických nosítkách přečíst na stránce Rodičovo.cz https://rodicovo.cz/ergonomicke-nositko-vs-neergonomicke-visitko/-visitko/

Nošení v šátku nebo nosítku je velmi praktické při péči o dítě. Při nošení můžete miminko uspávat (chodíte po bytě nebo po venku – miminko houpavý pohyb a vaše blízkost zklidní natolik, že usne), kojit (velmi praktické venku nebo pokud máte více dětí a je potřeba se postarat o starší) nebo mu jen v bezpečí u maminky ukazovat svět. Miminka zkrátka nošení milují. A vy budete také, když poznáte, jak je krásná ta blízkost a napojení.

Kojení

Kojení zajišťuje miminku výživu a tekutiny. Mateřské mléko je svým složením dokonalé, obsahuje všechny živiny, které dítě potřebuje -sacharidy, bílkoviny, tuky, minerály, stopové prvky, vitamíny. Mimo tyto „základní“ složky (které se nachází i v umělém mléku, ale ne tak bohaté jako v MM) jsou v mateřském mléku i kmenové buňky, probiotika a imunitní látky.

Kojení ale není jen příjem mateřského mléka. Je o mnoho víc. Kojení je způsob péče o dítě. Zajišťuje blízkost a navazuje intimní vztah mezi matkou a dítětem. Kojení dokáže naplnit různorodé potřeby: výživu a tekutiny, uklidnění, uspání, trávení a vylučování stolice (ano, při kojení se rozpohybují střeva). Všechny tyto potřeby jsou stejně důležité. Je nesmysl redukovat kojení jen na příjem mateřského mléka. Nebojte se miminko uklidnit nebo uspat na prsu. Od toho ta prsa máme 🙂

1 komentář

  1. Zdravím, tohle je komentář.
    Chcete-li začít se schvalováním, úpravami a mazáním komentářů, pak si prohlédněte sekci Komentáře na nástěnce.
    Profilové obrázky komentujících vám přináší služba Gravatar.

Komentáře nejsou povoleny.